Cami Halısı Uygulamalarımız?

Cami halıları camilerin vazgeçilmezidir. Peki cami halısı desenlerinin anlamı nedir? Cami halısı kültüre göre şekillenmektedir. Türk kültüründe kullanılan motifler ve renkler genel olarak çoğu camide karşımıza çıkmaktadır. Arap kültüründe ve faklı kültürlerde renklerde ve motiflerdeki değişiklikleri farklı ülkelerde görmeniz mümkün. Günümüzde el yapımı desenler ile şekillenen Türk kültürüne ait halılar, fabrikasyon sisteminden sonra azalma gösterse de zaman zaman karşımıza çıkmaktadır.

Motiflerin anlamları ise üç faklı başlıkta incelenebilir. Bunlardan ilki çoğalmayı daha doğrusu doğumu simgeleyen motifler. Anlam yapısı olarak baktığınızda cami halısı desenleri insanı simgeliyor denilebilir. İnsanların doğumunu ve çoğalması ile başlayan motifler ikinci olarak hayatı simgeler. Akan su deseni temel hayatı simgelerken, aile desenleri ve hayvan motifleri ile yaşamı sürdürmeyi anlattıktan sonra üçüncü olarak ölümü simgeler. Ölüm desenleri ise genel olarak kuşlar ile gösterilmektedir. Sadece ölümü değil, bazı kuş desenleri kötülüğü simgelerken, bazı kuş motifleri iyiliği simgelemektedir. Desenler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için camihalisi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Cami halısı kalitesi Camii’ye gelen insanların kafasını secdeye koyduğu zaman rahatsız olmayacağı halıları tercih etmek kesinlikle şart! Halı kalitesi de burada ön plana çıkıyor. Keçe gibi diye tabir edebileceğimiz sert halıların rahatsız ettiği bir gerçek. Yün halılar da bu konuda ön plana çıkmaktadır! Yün halıların kalitesi göz önünde iken, pahalı olması da gözden kaçmamaktadır. Alternatif olarak üretilen Akrilik halılar yün halılardan daha ekonomik ve temizlenmesi kolay halılardır. Halı tercihinde ezilmeye dayanıklı halılar alınmalı ve aldığınız halının sıkı ilmekli olması gerekmektedir. Kullanım ömrünü arttırmak için bu kriterleri göz önünde bulundurmayı unutmayın. Renk tercihinde ise evinizde ya da iş yerinizdeki gibi “çabuk kirlenmez” diye düşündüğünüz koyu renkleri tercih etmeniz yanlış olur. Açık veya koyu olması halının kirlenmesini geciktirmez. Renk seçimi yaparken, camiinin atmosferi ve cami içerisindeki motifler renklerinin dikkate alınması gerekmektedir. Kalite konusunda detaylar camihalisi.com.tr’de. Cami halısı temizliği Namaz kılarken başımızı secdeye koyduğumuzda, halının temizliği zaman zaman aklımıza gelmektedir. “Temizlik imandan gelir” felsefesi ile hareket eden Müslüman bir toplum olmamız, camilerin, özellikle cami halılarının temizliğine özen gösterdiğimizi göstermektedir. Fakat halı temizliği hafife alınmaması gereken bir olaydır. Cami personeli tarafından süpürge ile temizlenmesi yetmez bu halıların. Yüzlerce kişinin üzerinde namaz kıldığı halılar, çoraplar ile taşınan bakteriler tarafından kısa bir sürede bakteri üretmeye başlar, temizliği yapmak için profesyonel firmalar tercih etmek sağlık ve hijyen açısından oldukça önemlidir. Gözle görmediğimi için bazı şeylerin temiz olduğuna inanırız fakat bakteri dediğimiz mikro organizmaların, gözle görülmesinin imkansız olduğunu unutmamalıyız. Ev halıları gibi halı yıkamaya gönderemeyeceğimiz bu halıların özel makineler tarafından yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir.